رکورد قیمت جهانی نفت

آخرین بروزرسانی در: اسفند ۷ام, ۱۴۰۱

خواندن
تولید نفت

قیمت جهانی نفت در ادامه هفته‌های قبل بازهم بالا رفته و به بالاترین رکورد از ماه‌های مارس و آوریل ۲۰۲۰ یا اسفند ۹۸ و فروردین ۱۳۹۹ و سپس بعد از افزایش‌های اخیر در ۷ آذر یا ۲۷ نوامبر رسیده است.
طبق تفسیر جناب آقای عبدالمجید قوام- تحلیل‌گر اقتصادی، قیمت نفت WTI یا متوسط غرب تگزاس، برای تحویل در ماه ژانویه ۲۰۲۱ به ۴۶ دلار بر بشکه نزدیک شد. پس از اوج‌گیری این دوره، نسبت به معامله اخیر اندکی (۰.۸ درصد) افزایش داشته است. قیمت این دوره بالاترین رکورد است.حدود ۱% از رکورد قبلی بالاتر است. این قیمت‌ها نرخ سال ۲۰۲۱ را نیز می‌تواند رقم بزند.
قمیت نفت برنت برای تحویل در ماه فوریه ۲۰۲۱ ، از مرز ۴۹ دلار فراتر رفته و ۴۹.۱ دلار بر بشکه شد. نسبت به معامله قبلی در این دوره ۰.۷ درصد افزایش داشته است. قیمت این دوره بالاترین رکورد است. حدود ۲% از رکورد قبلی بالاتر است. این قیمت‌ها نرخ سال ۲۰۲۱ را نیز می‌تواند رقم بزند.
قیمت گاز طبیعی با نرخ ۲.۵۸ دلار، برای هر یک میلیون BTU ظرفیت حرارتی برای تحویل در ماه ژانویه ۲۰۲۱، هنوز در زیر ۳ دلار قرار دارد. این نرخ در اوایل و اواسط آبان و همچنین ۲۳ آبان بالاتر از ۳ دلار شده بود. قیمت گاز در زیر ۳ دلار در شرایط فرارسیدن زمستان تعجب برانگیز است. مگر آنکه شرایط زمستانی سختی پیش‌بینی نشود یا آنکه؛ مصرف‌کنندگان عمده، در پی جایگزین سازی دیگر سوخت‌های فسیلی بر آمده باشند؛ که منجر به کاهش قیمت گاز شده باشد.
در این هفته در آمریکا میزان تولید نفت خام ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داشت و به ۱۱.۱ میلیون بشکه در روز رسید.
نمودار روند قیمت نفت برنت و WTI در زیر آمده است. روند صعودی مجدد، مشاهده می‌شود. نوسانات دوره‌ای از شهریور ماه مشاهده می‌شود.

نوسانات قیمت نفت

 

شماره خبر: 701
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 امتیاز)
در حال بارگیری ...
0 دیدگاه
2377 بازدید

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است!

ارسال دیدگاه