اکسید مس | روش تولید و کاربردهای اکسید مس همراه با راهنمای خرید

آخرین بروزرسانی در: مرداد ۸ام, ۱۴۰۲

خواندن
اکسید مس

اکسید مس| Copper Oxide یکی از ترکیبات معدنی است که از دو عنصر مس و اکسیژن تشکیل شده است. بسته به عدد اکسیداسیون مس در این ترکیب، دو نوع اکسید تعریف می‌شود؛ اکسید مس I و اکسید مس II.

مس، رسانای جریان برق است و کاربردهای زیادی دارد. اما خواص مس پس از انجام عمل اکسیداسیون، تغییر می‌کند. با حرارت دادن مس اکسید می‌توان آن را مجدد به مس احیا کرد. از این ماده در بسیاری کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود.

کوپریک اکسید، یک ماده سیاه رنگ است که با هدف ایجاد روشنایی و جرقه در مواد آتش بازی به کار می‌رود. این ماده می‌تواند حجم اکسیژن را به صورت تصاعدی افزایش دهد، پس ما نور آتش بازی را بسیار خیره کننده و جذاب مشاهده می‌کنیم.

انواع اکسید مس و روش تولید آن‌ها

۱- اکسید مس (I)

این ماده با فرمول شیمیایی Cu2O نمایش داده می‌شود و Cuprous Oxide نیز نام دارد. پیوندها در این ماده، کووالانسی است و می‌توان آن را در حضور هیدروژن، با اعمال گرما، احیا کرد. این نوع مس اکسید در معرض محلول اسیدی قرار می‌گیرد و اکسید مس (II) را تولید می‌کند.

برای انجام واکنش در جهت معکوس، اکسید مس (II) می‌تواند با مس فلزی، در حضور گرما، واکنش داده و اکسید مس (I) را تولید کند. Cuprous Oxide به رنگ قرمز و در حالت جامد یافت می‌شود. در اثر واکنش با هوا، یک لایه نازک اکسیدی روی آن ایجاد می‌شود که به عنوان مانعی در برابر خوردگی عمل می‌کند.

*کاربردهای اکسید مس (I)

  • خاصیت ضد خوردگی اکسید مس (I)، آن را برای رنگ آمیزی کف کشتی‌ها ایده آل می‌سازد. این کار برای محافظت از سطح کشتی در برابر آسیب‌های ناشی از آب دریا انجام می‌گیرد. همچنین از این نوع مس اکسید به عنوان یکی از اجزای رنگ‌های ضد رسوب استفاده می‌شود.
  • از این مس اکسید در فتوسل‌ها برای ساخت محصولاتی مانند نورسنج و یکسو کننده‌های نور استفاده می‌شود.
  • اکسید مس در تولید محصولاتی با تکنولوژی بالا از جمله نیمه هادی‌ها و ابررساناها استفاده می‌شود.
  • از اکسید مس (I) در بسیاری از مواد ترموالکتریک و برخی حسگرها استفاده می‌شود.

۲- اکسید مس (II)

اکسید مس (II) با فرمول شیمیایی CuO، نمایش داده می‌شود و به آن Cupric Oxide نیز می‌گویند. این یک ترکیب معدنی است که به عنوان پیش ماده در بسیاری از محصولات دارای مس استفاده می‌شود. این نوع مس اکسید به طور طبیعی در زمین یافت می‌شود.

برای سنتز آن، فلز مس در معرض هوا گرم می‌شود تا اکسید کوپریک به دست آید. مس (II) اکسید به عنوان یک جزء در بسیاری از مکمل‌های متداول، در ویتامین‌ها و مواد معدنی، برای مصرف انسان به کار می‌رود.

*کاربردهای اکسید مس (II)

  • این ماده به عنوان جزئی از رنگدانه‌های مورد استفاده برای رنگ آمیزی محصولات مختلف از جمله لعاب‌ها، سنگ مصنوعی و رنگ آمیزی سرامیک استفاده می‌شود.
  • مس (II) اکسید در ساخت حشره‌کش‌ها و برخی قارچ کش‌ها استفاده می‌شود.
  • این ماده به عنوان یک عامل ضد رسوب برای رنگ آمیزی بدنه قایق و کشتی‌ها کاربرد دارد.
  • صنعت چوب نیز یکی از زمینه‌های کاربردی مهم از این ماده است؛ در آن از اکسید کوپریک در نگهدارنده‌های چوب استفاده می‌شود.

ضد رسوب کشتی

جدول مشخصات و ویژگی ها

جدول مشخصات و ویژگی‌های اکسید مس (II)

نام ترکیب مس (II) اکسید
سایر نام‌های متداول مس مونوکسید / کوپریک اکسید / کوپرال / اوکسوکوپر / مس قهوه‌ای / اکسید مس سیاه / کتوکوپر
فرمول مولکولی CuO
وزن مولکولی ۷۹.۵۵
شکل ظاهری قرمز- قهوه‌ای- سیاه، پودر جامد
نقطه ذوب ۱۲۰۱ درجه سانتی گراد
نقطه جوش ۲۰۰۰ درجه سانتی گراد
دانسیته ۶.۳۱ گرم بر سانتی متر مکعب
حلالیت در آب نامحلول

 

 مهم ترین واکنش های اکسید مس (II)

این ماده در اسیدهای معدنی مانند اسید کلریدریک، اسید سولفوریک یا اسید نیتریک حل می‌‌شود و نمک‌های مس (II) را تولید می‌کند؛ این واکنش‌ها را در قسمت زیر مشاهده می‌کنید:

CuO +2 HNO3→ Cu (NO3)2+ H2O

CuO +2 HCl → CuCl2+ H2O

CuO + H2SO4 → CuSO4+ H2O

مس اکسید در حضور آب، و یک ماده قلیایی غلیظ واکنش می‌دهد و نمک‌های کوپرات را تشکیل می‌دهد. این واکنش‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

۲ MOH + CuO + H2O → M2 [Cu(OH)4]

۲ NaOH + CuO + H2O → Na2 [Cu(OH)4]

همچنین می‌توان آن را با استفاده از هیدروژن، مونوکسید کربن یا کربن به فلز مس احیا کرد؛ این واکنش‌ها را در قسمت زیر مشاهده می‌کنید:

CuO + H2 → Cu + H2O

CuO + CO → Cu + CO2

۲ CuO + C → ۲Cu + CO2

موارد ایمنی

کسانی که با این ماده سروکار دارند، باید از دستکش، لباس کار، ماسک و عینک محافظ استفاده کنند. این ماده می‌تواند باعث تحریک پوست، قرمزی، خارش شود. اگر غبارات این اکسید معدنی به سیستم تنفسی راه پیدا کند، موجب ایجاد مشکلاتی برای فرد می‌شود. این ماده سمیت کمی دارد اما در دراز مدت، بر روی اندام‌های داخلی فرد اثر منفی دارد.

بسته بندی

بسته‌بندی مس اکسید در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی یا ۵۰ کیلوگرمی ارائه می‌شود. در صورتی که مشتری درخواست خرید بالا داشته باشد می‌توان این ماده را در کیسه‌های ۱۰۰۰ کیلوگرمی آماده و ارسال نمود.

قیمت، خرید و فروش اکسید مس

خرید و فروش اکسید مس در بازار در دو مقیاس صنعتی و آزمایشگاهی انجام می‌شود. بسته‌بندی این ماده برای کاربردهای آزمایشگاهی به صورت ۵۰ گرمی، ۱۰۰ تا ۵۰۰ گرمی است. این مقادیر با توجه به برند تولیدکننده و فروشنده، متفاوت است.

فروش اکسید مس صنعتی در مقیاس بزرگ‌تر، در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی به صورت متداول انجام می‌شود. شما نیز می‌توانید این ماده را از بهترین تولیدکننده یا فروشنده‌ها به طور مستقیم خریداری نمایید. در وبسایت شیمیکو، این بستر برایتان فراهم است تا با برترین شرکت‌های فروش مواد شیمیایی صنعتی، به طور مستقیم بدون واسطه‌ها در تماس باشید.

شماره خبر: 3548
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز)
در حال بارگیری ...
0 دیدگاه
1006 بازدید

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است!

ارسال دیدگاه