متیل استات | ویژگی‌ها، روش تولید و کاربردهای این حلال شیمیایی

آخرین بروزرسانی در: تیر ۱۷ام, ۱۴۰۲

خواندن
methyl-acetate-packing

درباره متیل استات | Methyl Acetate، ویژگی‌ها، روش تولید و کاربردهای آن

استات، یک نمک است که از ترکیب اسید استیک با یک باز (به عنوان مثال، بازهای قلیایی، قلیایی خاکی، قلیایی فلزی، قلیایی غیرفلزی یا باز رادیکالی) به وجود می‌آید. همچنین “استات”، به یک ترکیب بازی یا یون مزدوج اشاره دارد (به طور ویژه، یک یون با بار منفی به نام آنیون) که معمولاً در محلول آبی یافت می‌شود و با فرمول شیمیایی C۲H۳O۲ مولکول‌های خنثی که از ترکیب یون استات و یک یون مثبت (که کاتیون نامیده می‌شود) تشکیل می‌شوند نیز به طور متداول “استات” نامیده می‌شوند (مثلاً استات سرب، استات آلومینیوم و …). ساده ترین آن‌ها هیدروژن استات (اسید استیک) است.

رایج‌ترین ساختارهای استات، ترکیباتی از جمله متیل استات، اتیل استات و بوتیل استات هستند که هر کدام در جایگاه خود، یک ماده شیمیایی صنعتی مهم و پرکاربرد می‌باشند. در ادامه در هر قسمت درباره هر یک از این سه ترکیب، بیشتر صحبت می‌کنیم.

درباره متیل استات

متیل استات (Methyl acetate) که با نام‌های MeOAc، متیل استر اسید استیک یا متیل اتانوات نیز شناخته می‌شود، یک استر کربوکسیلات با فرمول CH3COOCH3 است. این ترکیب، یک مایع قابل اشتعال با بوی معطر و خاص است که مشابه با بوی برخی از چسب ها و پاک کننده های لاک ناخن است.

متیل استات گاهی اوقات به عنوان یک حلال استفاده می‌شود، زیرا قطبیت ضعیف دارد و چربی دوست است، اما اتیل استات، ترکیب ساختاری مشابه آن، حلال رایج تری است که سمی‌تر بوده و کمتر در آب حل می‌شود. حلالیت متیل استات، ۲۵% در آب در دمای اتاق است. در دمای بالا، حلالیت آن در آب بسیار بیشتر خواهد بود. متیل استات در حضور محلول های باز قوی یا محلول های اسیدی، پایدار نیست.

methyl-acetate

methyl acetate

روش‌ تولید متیل استات

متیل استات به صورت صنعتی از طریق کربونیلاسیون متانول به عنوان محصول جانبی تولید اسید استیک، حاصل می‌شود. متیل استات همچنین با استری کردن اسید استیک با متانول، در حضور اسیدهای قوی مانند اسید سولفوریک به وجود می‌آید. این فرآیند تولید به نام “فرآیند ایستمن کداک” با استفاده از تقطیر واکنش پذیر معروف است.

 

مشخصات فیزیکی و شیمیایی استات ها
جدول خواص استات:

استات
acetate-molecular-formula
نامگذاری
نامگذاری آیوپاک:
استات/Acetate
نامگذاری سیستماتیک آیوپاک:
اتانوآت/Ethanoate
شاخص های شناساگر
۷۱-۵۰-۱  CAS Number
۱۷۰ ChemSpider
۱۷۵ PubChem CID
ویژگی ها و خواص
C۲H۳O۲ فرمول شیمیایی
اسید استیک باز مزدوج

جدول خواص متیل استات:

متیل استات/Methyl acetate
methylacetate-molecular-form
نامگذاری
نام پیشنهادی آیوپاک:
متیل استات/Methyl acetate
نامگذاری سیستماتیک آیوپاک:
متیل اتانوآت/Methyl ethanoate
سایر نام ها:
Methyl ester of acetic acid
متیل استر اسید استیک
شاخص های شناساگر
۷۹-۲۰-۹  CAS Number
۶۳۳۵ ChemSpider
۶۵۸۴ PubChem CID
ویژگی ها و خواص
C۳H۶O۲ فرمول شیمیایی
۷۴.۰۷۹ g·mol−۱ جرم مولی
مایع بی رنگ شکل ظاهری
بوی خاص شبیه به میوه بو
۰.۹۳۲ g cm−۳ دانسیته
−۹۸ °C (−۱۴۴ °F; 175 K) نقطه ذوب
۵۶.۹ °C (134.4 °F; 330.0 K) نقطه جوش
~۲۵% (۲۰ °C) حلالیت در آب
۱۷۳ mmHg (20°C) فشار بخار
ویژگی‌های ترموشیمیایی
Methyl formate
متیل فرمات
Ethyl acetate
اتیل استات
Ethyl formate
اتیل فرمات
Methyl fluoroacetate
متیل فلوئورواستات
استرهای مرتبط

کاربردهای متیل استات

متیل استات ۸۵ %
یکی از موارد کاربرد این محصول در صنایع رنگ و پوشش است، دلیل آن فقدان مواد آلی فرار در متیل استات و همچنین سرعت تبخیر بالای آن است که باعث شده که کاربرد آن در تولید رنگ‌ها و پوشش‌ها بیشتر می‌شود. در تولید انواع رنگ‌های زود خشک شونده و پوشش‌های چوب (لاک‌ها)، کاربردهای صنعتی، صنایع اتومبیل، وسایل نقلیه و تجهیزات دریایی، قوطی‌ها و غیره استفاده می‌شود. همچنین به عنوان حلال در لاک ناخن نیز بسیار مناسب است.
متیل استات ۹۹ %
به دلیل حلالیت بالا، این ماده در بسیاری از کاربرهای ویژه به عنوان حلال برای پوشش‌های پلی یورتان و چسب و عامل ایجاد حباب در فوم‌های پلی یورتان و حلال فرایندی برای مواد کشاورزی و سنتز مواد آلی مورد استفاده قرار میگیرد. عمده‌ترین کاربردهای این محصول عبارتند از:
-ساخت چرم مصنوعی
-به عنوان عامل معطر کننده در مواد غذایی
-ساخت مواد زیست تخریب پذیر
-به عنوان عامل نرم کننده
-ساخت روان کننده ها
-ساخت اسپری های پاک کننده رنگ

ایمنی استات‌ها

تمامی انواع استات ها که در این بحث درباره آنها صحبت کردیم جزو حلال های آلی صنعتی محسوب می شوند و نیاز به رعایت موارد و نکات ایمنی توسط کارگران دارند. در مورد نکات ایمنی و احتیاط برای انواع بوتیل استات، متیل استات و اتیل استات به موارد زیر دقت کنید:

  • برای جلوگیری از تشکیل ذرات معلق در هوا، هنگام کار کردن با مواد شیمیایی بوتیل استات، متیل استات و اتیل استات از روش های بهداشتی مناسب پیروی کنید.
  • هنگام کار با این مواد شیمیایی هیچ مواد غذایی و خوراکی را در محل کارتان نخورید.
  • در انبارهای حاوی بوتیل استات، متیل استات و اتیل استات یا محل کار با این مواد، هرگز سیگار نکشید.
  • فقط در مکان هایی با تهویه مناسب، از انواع استات ها استفاده کنید.
  • از پاشیده شدن یا اسپری کردن استات در مناطق سر بسته خودداری کنید.
  • در پایان کار با هر یک از بوتیل استات، متیل استات و اتیل استات دست ها را بشویید.
  • شرایط نگهداری ایمن، از جمله هرگونه ناسازگاری مواد شیمیایی دیگر را هنگام کار با انواع استات ها رعایت کنید و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

ذخیره و نگهداری استات‌ها

acetate

بشکه های متیل استات باید در مکان خنک نگهداری شود. تهویه برای ظروف و انبارها را باید فراهم کنید. از نگهداری بشکه های این مواد شیمیایی در نزدیکی منابع گرمای شدید، منابع اشتعال یا شعله باز خودداری کنید. بشکه‌ها باید به دور از مواد غذایی نگهداری شوند.

بشکه‌های حاوی بوتیل استات، متیل استات و اتیل استات را دور از عوامل اکسید کننده نگهداری کنید. بسته بندی ها باید در شرایط خنک و خشک در ظروف درب بسته نگهداری شوند. ظرف را پس از هر بار استفاده، دوباره محکم بسته نگه دارید. همچنین بشکه‌ها را در محل نگهداری امن و قابل دور از منابع اشتعال نگهداری کنید. از یخ زدگی و آسیب فیزیکی بشکه ها محافظت کنید.

بسته بندی

به طور کلی، بسته‌بندی انواع استات‌ها شامل بوتیل استات، متیل استات و اتیل استات، به صورت بشکه‌ای است و معمولاً در وزن ۱۸۰ کیلوگرمی موجود است. خرید استات هندی، استات چینی و استات های ایرانی هر کدام در همین شرایط انجام می‌گیرد. اگر مشتریان متقاضی خرید عمده استات‌ها باشند، حمل فله ای با تانکرها در شرایط کاملاً استاندارد امکان پذیر است.

خرید و فروش و قیمت متیل استات‌

خرید و فروش انواع بوتیل استات، متیل استات و اتیل استات، در گریدهای صنعتی و آزمایشگاهی در بسته بندی‌های معین متداول است. تقاضا برای خرید حلال های صنعتی امروزه رو به افزایش است. در مورد خرید استات نیز این آمار قابل توجه می‌باشد. برای خرید انواع حلال شیمیایی آلی از جمله انواع استات ها می‌توانید به لیست محصولات شیمیکو مراجعه فرمایید.

 

#تأمین کننده متیل استات هستید؟ آگهی خود را منتشر کنید

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Acetate

https://en.wikipedia.org/wiki/Methyl_acetate

https://en.wikipedia.org/wiki/Ethyl_acetate

https://en.wikipedia.org/wiki/Butyl_acetate

https://www.chemeurope.com/en/encyclopedia/Butyl_acetate.html

https://beta-static.fishersci.com/content/dam/fishersci/en_US/documents/programs/education/regulatory-documents/sds/chemicals/chemicals-e/S25305.pdf

 

شماره خبر: 2492
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز)
در حال بارگیری ...
0 دیدگاه
1891 بازدید

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است!

ارسال دیدگاه