اتیل استات | ویژگی‌ها، روش تولید و کاربردهای اتیل استات

آخرین بروزرسانی در: خرداد ۷ام, ۱۴۰۲

خواندن
اتیل استات

اتیل استات| Ethyl Acetate چیست؟ ابتدا لازم است با خانواده استات‌ها آشنا شوید. استات‌ها موادی هستند که از اسید استیک تولید می‌شوند. ترکیب استات شامل نمک و استر است به همین استات‌ها را نوعی نمک می‌دانند که از ترکیب اسید استیک با یک ماده قلیایی به دست می‌آید. استات‌ها مصارف بسیاری در صنایع مختلف، داروسازی و پزشکی دارند و بیشترین کاربرد آن‌ها در تولید پلیمر و چسب و رزین است.

ویژگی های اتیل استات

اتیل استات یا Ethyl acetate، (به طور سیستماتیک اتیل اتانوات، و به اختصار، EtOAc ،ETAC یا EA نامیده می شود)، یک ترکیب آلی با فرمول CH3CO2CH2CH3 است که به C4H8O2 ساده شده است. این ترکیب، یک مایع بی رنگ است و بوی شیرین مشخصی دارد و در چسب‌ها، پاک کننده‌های لاک ناخن و در فرآیند کافئین زدایی چای و قهوه استفاده می‌شود. اتیل استات، استر اتانول و اسید استیک است. این نوع استات در مقیاس صنعتی، به عنوان یک حلال، استفاده می‌شود.

روش تولید اتیل استات

اتیل استات اولین بار توسط Count de Lauraguais در سال ۱۷۵۹ با تقطیر مخلوطی از اتانول و اسید استیک سنتز شد. در سال ۲۰۰۴، حدود ۱.۳ میلیون تن در سراسر جهان از این ماده تولید شد. اتیل استات در صنعت عمدتاً از طریق واکنش قدیمی استریفیکاسیون فیشر، یعنی از اتانول و اسید استیک سنتز می شود. این مخلوط در دمای اتاق با عملکرد حدود ۶۵ درصد به استر تبدیل می‌شود:

CH3CO2H + CH3CH2OH → CH3CO2CH2CH3 + H2O

واکنش را می‌توان با کاتالیز اسیدی، تسریع کرد و با حذف آب، تعادل را به سمت راست تغییر داد.

همچنین در صنعت با استفاده از واکنش تیشچنکو (Tishchenko reaction)، با ترکیب دو استالدهید در حضور یک کاتالیزور، آلکوکسید تهیه می‌شود:

۲CH3CHO → CH3CO2CH2CH3

اسید سیلیکوتنگستیک (Silicotungstic acid)، برای تولید اتیل استات، از طریق آلکیلاسیون اسید استیک توسط اتیلن استفاده می‌شود:

C2H4 + CH3CO2H → CH3CO2C2H5

کاربرد اتیل استات

جدول خواص اتیل استات

اتیل اتانوآت/Ethyl ethanoate

ethylacetate-molecular-form

نامگذاری
نامگذاری آیوپاک:
Ethyl acetate
نامگذاری سیستماتیک آیوپاک:
Ethyl ethanoate
سایر نام ها:
استیک استر/Acetic ester
استیک اتر/Acetic ether
اتیل استر استیک اسید/Ethyl ester of acetic acid
شاخص های شناساگر
۱۴۱-۷۸-۶  CAS Number
E1504 E number
۸۸۵۷ PubChem CID
ویژگی ها و خواص
C۴H۸O۲ فرمول شیمیایی
۸۸.۱۰۶ g·mol−۱ جرم مولی
Colorless liquid شکل ظاهری
بویی شبیه به اتر یا میوه بو
۰.۹۰۲ g/cm۳ دانسیته
−۸۳.۶ °C (−۱۱۸.۵ °F; 189.6 K) نقطه ذوب
۷۷.۱ °C (170.8 °F; 350.2 K) نقطه جوش
۸.۳ g/100 mL (at 20 °C) حلالیت در آب
امتزاج پذیر حلالیت در اتانول، استون، دی اتیل اتر، بنزن
۷۳ mmHg (9.7 kPa) at 20 °C فشار بخار
۲۵ اسیدیته (pKa)
۴۲۶ μPa·s (۰.۴۲۶ cP) at 25 °C ویسکوزیته
−۴ °C (25 °F; 269 K) نقطه اشتعال پذیری
۲.۰–۱۱.۵% حد انفجار
ترکیبات مرتبط
متیل استات/Methyl acetate
پروپیل استات/Propyl acetate
بوتیل استات/Butyl acetate
استر کربوکسیلات های مرتبط
اسید استیک/Acetic acid
اتانول/Ethanol
سایر ترکیبات مرتبط

کاربردهای اتیل استات

این ماده به عنوان حلالی با سمیت پایین در بسیاری از صنایع مصرف دارد. این ماده به عنوان حمل کننده در مرکب، چسب و لاک ناخن، به عنوان حلال استخراجی در صنعت چای و قهوه و در صنعت رنگ، وارنیش و لاک ورنی به عنوان حلال پر کننده و در صنعت داروسازی به عنوان سیال فرایندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده همچنین در ساخت چرم مصنوعی و عطر سازی و در محصولات خانگی مانند خوشبوکننده‌های هوا و اسپری‌های پاک کننده‌های رنگ و لاک ناخن مورد توجه می‌باشد.

به دلیل بوی مطبوع، این ماده در صنایع غذایی به عنوان اسانس در صنایع غذایی و آرایشی بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتیل استات در درجه اول به عنوان یک حلال و رقیق‌کننده در صنایع استفاده می‌شود و به دلیل هزینه کم، سمیت کم و بوی مطبوع آن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، به طور متداول برای تمیز کردن بُردهای مدار و در برخی از پاک‌کننده‌های لاک ناخن (= که از استون نیز استفاده می‌شود) کاربرد دارد.

ایمنی و نگهداری

انبار اتیل استات باید مجهز به سیستم تهویه قوی و مناسب باشد و در هنگام کار با اتیل استات از پراکنده شدن گاز این ماده در هوا پیشگیری کرده و در مجاورت این ماده از خوردن مواد غذایی و سیگار کشیدن بپرهیزید. بخار این ماده از هوا سنگین‌تر است و ممکن است در سطح زمین حرکت کند؛ بنابراین امکان ایجاد شعله در دوردست‌ها وجود دارد. از آنجایی که اتیل استات یک حلال‌ بسیار قوی است، رعایت نکات ایمنی هنگام کار با این ماده بسیار حائز اهمیت است.

بسته بندی اتیل استات

بسته‌بندی اتیل استات، به صورت بشکه‌ای است و معمولاً در وزن ۱۸۰ کیلوگرمی موجود است. فروش انواع استات در بسته بندی بشکه‌ای انجام می‌شود. اگر مشتریان متقاضی خرید عمده استات‌ها باشند، حمل فله ای با تانکرها را انتخاب خواهند کرد.

خرید و فروش و قیمت اتیل استات‌

خریداران اتیل استات در بازار با تولیدکنندگانی از جمله حلال پویان اراک، حلال تجارت آپادانا، الماس شیمی البرز و … در ارتباط خواهند بود. تقاضا برای خرید حلال‌های صنعتی از جمله اتیل استات همواره به میزان زیاد در صنایع مختلف وجود داشته است. برای خرید انواع استات از جمله انواع اتیل استات می‌توانید به لیست محصولات شیمیکو مراجعه فرمایید.

 

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Acetate

https://en.wikipedia.org/wiki/Methyl_acetate

https://en.wikipedia.org/wiki/Ethyl_acetate

https://en.wikipedia.org/wiki/Butyl_acetate

https://www.chemeurope.com/en/encyclopedia/Butyl_acetate.html

شماره خبر: 2561
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز)
در حال بارگیری ...
0 دیدگاه
1220 بازدید

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است!

ارسال دیدگاه