سدیم آلومینات چیست؟ | ویژگی‌ها، روش تولید و کاربرد آلومینات سدیم

آخرین بروزرسانی در: تیر ۱۷ام, ۱۴۰۲

خواندن
سدیم آلومینات

سدیم آلومینات (Sodium aluminate)، ترکیب شیمیایی پرکاربرد در صنایع مختلف همچون صنعت آب و فاضلاب و ساخت بتن است و ارزش تجاری بالایی دارد. این ماده به شکل کریستالی سفید رنگ موجود است. برخی از فرم های این ماده، هیدراته هستند. متداول ترین فرمول مولکولی برای آلومینات سدیم به شکل NaAlO2، NaAl(OH)4 هیدراته، Na2O.Al2O3 و یا Na2Al2O4 نشان داده می‌شود.

برخی ترکیبات آلومینات با یون سدیم، ساختاری متشکل از آنیون های پلیمری پیچیده هستند که از واکنش اکسید سدیم و اکسید آلومینیوم به وجود می‌آیند. این ساختارها از نظر تعداد یون ها و عناصر در مولکول اصلی، متفاوت هستند.

سدیم آلومینات چیست؟

سدیم آلومینات یکی از ترکیبات گروه مواد لخته ساز است و در صنایع به کار می‌رود تا کلوئیدها و لخته‌هایی را تشکیل دهد که ناخالصی‌ها را به دام می‌اندازد. این ماده به شکل محلول و بیشتر به فرم جامد سفید رنگ به فروش می‌رسد. سدیم آلومینات ایرانی و سدیم آلومینات چینی، دو تا از انواع این برندها در بازارهای داخلی هستند. چین در کنار ایران، تولید کننده این ماده محسوب می‌شود.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی سدیم آلومینات

ظاهر پودر سفید رنگ
فرمول مولکولی NaAlO2
چگالی ۱.۵
جرم مولی ۸۱.۹۷ g/mol
دمای ذوب ۱۶۵۰ °C
انحلال پذیری در آب محلول است
انحلال‌پذیری در الکل حل می‌شود

فرمول شیمیایی و ساختار آلومینات سدیم

پودر سدیم آلومینات

در فرمول مولکولی آلومینات سدیم، اتم‌های سدیم، اکسیژن، آلومینیوم به صورت سه بعدی چهارگوش هستند. در فرم هیدارته این ماده، مولکول‌های آب به اتم‌های اکسیژن متصل است. این نوع آرایش می‌‌تواند ذرات معلق را به دام بیاندازد و لخته‌سازی را کنترل کند.

واکنش فلز آلومینیوم و قلیا

آلومینات سدیم نیز از اثر هیدروکسید سدیم بر روی آلومینیوم، عنصری که یک فلز آمفوتریک است تشکیل می‌شود. این واکنش پس از انجام، بسیار گرمازا است و با انتشار سریع گاز هیدروژن همراه است. واکنش به صورت زیر نوشته می‌شود:

۲Al + 2NaOH + 2H2O → ۲NaAlO2 + 3H2

ممکن است در محلول، یون‌های -[Al(OH)4] و [Al(H2O)2(OH)4]- نیز تشکیل شود.

تولید و سنتز سدیم آلومینات

از انحلال آلومینیوم هیدروکسید در محلول هیدروکسید سدیم، سدیم آلومینات حاصل می شود. این فرآیند سنتز آلومینات سدیم باید در شرایط خاص و در مخازن فولادی مقاوم انجام گیرد. مواد اولیه شامل محلول سود با غلظت ۲۰ تا ۲۵ درصد است. پس از پایان فرآیند، یک جامد با ۷۰% آلومینات سدیم به دست می‌آید که باید خشک و خالص سازی شود. بسته به مراحل کار، فرم هیدراته نیز تشکیل می‌شود.

کاربرد آلومینات سدیم

آلومینات سدیم در صنایع مختلف با اهداف متفاوت به کار می‌رود. مهم ترین موارد استفاده از این ماده را در قسمت زیر ملاحظه می‌کنید:

 • آلومینات سدیم برای سنتز زئولیت ها به عنوان یک ماده واسط استفاده می‌شود.
 • در صنایع کاغذسازی از این ماده برای لخته سازی مواد معلق و بهبود بافت خمیر کاغذ استفاده می‌شود.
 • عمده‌ترین موارد مصرف و کاربرد سدیم آلومینات در صنعت، تصفیه آب و فاضلاب و به عنوان یک عامل لخته ساز و منعقد کننده است. این ماده می تواند به حذف سیلیس و فسفات های محلول بسیار کمک کند.

کاربرد سدیم آلومینات در تصفیه آب

 • این ترکیب به بتن ساختمانی اضافه می‌شود تا سرعت انجماد آن را افزایش بدهد.
 • این ماده به عنوان حذف کننده عامل سختی آب، در سیستم‌های نرم کننده آب به کار می‌رود.
 • در صنایع شیمیایی برای سنتز آلومینا کاربرد دارد.
 • در تولید برخی از انواع رزین از آلومینات سدیم استفاده می‌شود.
 • سدیم آلومینات، ترکیب خوبی برای حذف فلزات سنگین از جمله مس و کرم و کادمیوم از آب و پساب است.
 • در سنتز برخی کاتالیزورها از این ماده استفاده می‌شود.
 • در تولید و سنتز برخی رنگدانه ها کاربرد دارد.
 • کاربرد آلومینات سدیم در صنایع داروسازی شامل تولید برخی داروهای مسکن مانند آسپیرین، داروهای ضد انعقاد و کاهش دهنده چربی است.

مزایای آلومینات سدیم در لخته سازی چیست؟

از این ماده در جداسازی فسفات‌ها و سیلیس استفاده می‌شود، بنابراین، آن دسته از پساب‌های صنعتی که حاوی این دو ترکیب هستند، و آلایندگی زیست محیطی ایجاد می‌کنند، از فاضلاب صنعتی، حذف خواهند شد.

از طرفی دیگر، در تصفیه پساب و فاضلاب، تولید رسوب و لجن را بسیار کاهش می‌دهد. این ماده می‌تواند نقش بازدارنده خوردگی در تجهیزات صنایع کاغذسازی و شیمیایی را داشته باشد.

اطلاعات بسته بندی و نگهداری

بسته بندی سدیم آلومینات:

بسته بندی آلومینات سدیم در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی موجود است. خرید و فروش سدیم آلومینات در بازار از طریق کیسه‌های جامبو بگ نیز میسر است. این ماده بدون بو و با رنگ سفید بوده و این ویژگی‌ها در حقیقت، کیفیت آن را تعیین می‌کنند.

نکات ایمنی (MSDS) :

 • بسته بندی‌های این ماده را باید به دور از منابع رطوبت، حرارت یا تولید آتش نگهداری و ذخیره کنید.
 • کیسه‌های حاوی سدیم آلومینات را به دور از ترکیبات اسیدی، اکسید کننده، فلزات واکنش پذیر و خورنده نگهداری کنید.
 • از این ماده ممکن است غبارات و ذرات ریز تولید شود که در صورت ورود به سیستم تنفسی، موجب تحریک آن خواهد شد. در دراز مدت، ناراحتی های تنفسی را برای فرد ایجاد خواهد کرد.
 • در صورت تماس آلومینات سدیم با پوست و چشم‌ها، به شدت موجب تحریک، قرمزی، خارش و سوزش می‌شود.
 • گاهی، بخارات این ماده می‌تواند خطرآفرین و یا سرطان زا باشد. اگر از این ماده در صنایع استفاده می‌کنید، حتماً روش‌های دفع آن را نیز مطابق با مقررات محلی اجرا کنید، زیرا غلظت بالای آن در آب و پساب، به شدت آسیب‌زا است.

بازار خرید و فروش سدیم آلومینات

در حال حاضر، برترین تأمین کنندگان سدیم آلومینات در ایران و جهان، این ماده پرکاربرد را برای مصارف مختلف ارائه می‌دهند. خرید آلومینات سدیم با حجم و تناژ دلخواه از سراسر ایران به راحتی امکان پذیر است. تقاضا برای این ماده در راستای سایر مواد شیمیایی صنعتی، قابل توجه است.

چنانچه شما نیز متقاضی خرید سدیم آلومینات هستید، می‌توانید بهترین شرکت‌های فروشنده را از طریق وبسایت شیمیکو جست‌وجو کرده و سپس مستقیماً با آن‌ها تماس بگیرید.

#تأمین کننده آلومینات سدیم هستید؟ آگهی خود را منتشر کنید

شماره خبر: 3368
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 امتیاز)
در حال بارگیری ...
0 دیدگاه
685 بازدید

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است!

ارسال دیدگاه