بررسی روند تولید در آسیا در ماه سپتامبر

آخرین بروزرسانی در: اسفند ۷ام, ۱۴۰۱

خواندن
روند تولیدات آسیا

اقتصاد تولیدی آسیا در ماه سپتامبر بهبود یافت، زیرا تولیدکنندگان در پی کاهش محدودیت‌های ویروس کرونا به فعالیت خود ادامه دادند. اما تقاضای ضعیف خارجی همچنان می‌تواند بر اقتصاد صادرات محور این منطقه تأثیر بگذارد. در ادامه به بررسی روند تولید در آسیا پرداخته خواهد شد.

طبق گزارشات چین، پیشتاز تولید در آسیا، شاخص مدیران خرید (PMI) در ماه سپتامبر نسبت به آگوست، از ۵۱.۰ به ۵۱.۵ (میزانی بیش از حد انتظار) افزایش یافت. به طوری که این تغییر در تمام شاخص‌های فرعی نیز مشاهده شد.

طبق یادداشت‌های تحقیقات فرعی بازارهای جهانی نمورا ژاپن: شاخص‌های فرعی محصولات و مواد اولیه در سپتامبر از ۵۳.۵ و ۴۷.۳ به ترتیب به ۵۴.۰ و ۴۸.۵ رسید.

شاخص فرعی سفارشات صادراتی چین از ۴۹.۱ در ماه آگوست به ۵۰.۸ در سپتامبر افزایش یافته است.

طبق یک گزارش مجزا، که بیشتر شرکت‌های کوچک و متوسط ​​(SME) و شرکت‌های صادرات‌گرا را در مناطق کشورهای ساحل شرقی بررسی می‌کند، شاخص مدیران رسمی با وجود تعدیل از ۵۳.۱ در ماه اوت، در ماه سپتامبر ۵۳.۰ باقی ماند.

به گزارش نومورا: “از آنجا که به دلیل عدم قطعیت ناشی از کرونا در روابط ایالات متحده و چین، ما انتظار داریم PMI تولید رسمی چین در کوتاه مدت حدود ۵۱.۰ باقی بماند، در حالی که PMI محصولات غیر تولیدی ممکن است کمی نرم‌تر شود.”

همچنین نومورا بیان کرده است: “پکن به احتمال زیاد تا پایان سال جاری رویکرد سیاست انتظار و دیدن خود را به همین روال حفظ خواهد کرد.”

وانگ ژه، اقتصاددان ارشد گروه بینش کایزین چین گفت: قدرت بخش تولید برخی از فشارهای پیش رو برای سیاست گذاران این کشور را از بین خواهد برد.

در ژاپن، داده‌های ماه سپتامبر نشان داد که بخش تولیدی ژاپن یک گام دیگر به سمت تثبیت حرکت کرده است، به طوری ‌که PMI بانک ای جیبون از ۴۷.۳ در ماه آگوست به ۴۷.۷ رسیده است.

به گفته این بانک، سفارشات جدید از ژانویه به کمترین میزان کاهش یافته است و این موضوع، روند نزولی شدید را نسبت به مراحل اولیه همه‌گیری نشان می‌دهد.

در کره جنوبی شرایط تولید ماه سپتامبر به طور قابل توجهی بهبود یافت. PMI این کشور در سپتامبر به ۴۹.۸ رسید که بالاترین حد خود در سال ۲۰۲۰ بود. این شاخص در کره جنوبی در ماه آگوست ۴۸.۵ بوده است.

در هند، صنعت تولید با توجه به گزارش‌هایی از کاهش محدودیت‌های ویروس کرونا و افزایش تقاضا، بهبود بیش‌تری یافت.

PMI هند در سپتامبر به میزان ۵۶.۸ بود که در مقایسه با ۵۲.۰ در ماه آگوست، به بالاترین میزان طی هشت و نیم سال گذشته رسید!

IHS  مارکت گفت: صادرات هند در ماه سپتامبر پس از شش ماه انقباض متوالی برگشت و تولیدکنندگان فعالیت خود را متناسب با نیازهای بیشتر بازار افزایش دادند.

در جنوب شرقی آسیا، در میان اقدامات سختگیرانه تحریم‌ها که منجر به کاهش مجدد تولید کارخانه و سقوط بیشتر سفارشات جدید می‌شود، شرایط تولید همچنان چالش برانگیز است.

PMI تولیدی اندونزی، تایلند، مالزی و سنگاپور همگی در سپتامبر کم‌تر از ۵۰ سال بوده‌ است.

 

نمودار مقایسه ای تولید کشورهای آسیایی

بررسی روند تولید در آسیا

شماره خبر: 335
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز)
در حال بارگیری ...
0 دیدگاه
2836 بازدید

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است!

ارسال دیدگاه