۱۰ مورد از رایج ترین مواد مضر در لوازم آرایشی و عوارض جانبی آن ها

خواندن

دنیای لوازم آرایشی پر زرق و برق است و وعده های اغواکننده ای برای زیبایی و جوانی به ما می دهد. اما آیا هر آنچه در ظاهر زیبا به نظر می رسد، واقعا بی خطر است؟

حقیقت این است که بسیاری از محصولات آرایشی حاوی مواد شیمیایی مضری هستند که می توانند تاثیرات منفی جدی بر سلامتی ما داشته باشند. در این مقاله قصد داریم پرده از راز این مواد مضر برداریم و به شما کمک کنیم تا آگاهانه انتخاب کنید.

فهرست مطالب

رایج ترین مواد مضر در لوازم آرایشی

دنیای رنگارنگ لوازم آرایشی با وعده های اغواکننده زیبایی و جوانی، بسیاری از ما را مجذوب خود می کند. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که پشت پرده این ظاهر فریبنده چه چیزی نهفته است؟

حقیقت این است که بسیاری از محصولات آرایشی حاوی مواد شیمیایی مضری هستند که می توانند تاثیرات منفی جدی بر سلامتی ما داشته باشند. در این مقاله، قصد داریم نقاب از چهره این مواد مضر برداریم و به شما کمک کنیم تا انتخابی آگاهانه و سالم داشته باشید.

۱. پارابن ها: خفاش های هورمون ها در دنیای لوازم آرایشی

پارابن ها، این موجودات نامرئی که در اعماق بسیاری از محصولات آرایشی پنهان شده اند، نقابی از زیبایی را بر چهره ی واقعی شان زده اند. اما در پس این ظاهر فریبنده، خطرات بالقوه ای برای سلامتی ما نهفته است.

پارابن ها گروهی از مواد نگهدارنده هستند که به طور گسترده در کرم ها، لوسیون ها، شامپوها و حتی محصولات مراقبت از پوست یافت می شوند. وظیفه ی اصلی آنها حفظ طراوت و ماندگاری محصولات است، اما متاسفانه، مطالعات نشان داده اند که این “نگهبانان” می توانند نقشی مخرب در سلامتی ما ایفا کنند.

تحقیقات علمی نگران کننده ای وجود دارد که نشان می دهد پارابن ها می توانند با عملکرد هورمونی بدن تداخل داشته باشند. این تداخل می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه، اختلالات تولید مثل و سایر مشکلات سلامتی شود.

چگونه از شر این خفاش های هورمونی خلاص شویم؟

خوشبختانه، راه هایی برای محافظت از خود در برابر خطرات پارابن ها وجود دارد. اولین قدم، آگاهی از وجود آنها در محصولات آرایشی است. به لیست مواد تشکیل دهنده ی محصولات با دقت نگاه کنید و به دنبال کلماتی مانند “پارابن متیل” یا “پارابن پروپیل” باشید. اگر این کلمات را دیدید، بهتر است از آن محصول دوری کنید.

جایگزین های امن:

خبر خوب این است که جایگزین های طبیعی و سالمی برای پارابن ها وجود دارد. به دنبال محصولاتی باشید که از مواد نگهدارنده ی طبیعی مانند روغن های ضروری، عصاره های گیاهی و ویتامین E استفاده می کنند.

۲. فتالات ها: نرم کننده های سمی در کمین زیبایی شما

در دنیای رنگارنگ لوازم آرایشی، فتالات ها مانند نرم کننده هایی اغوا کننده عمل می کنند و ظاهری صاف و زیبا به محصولات می بخشند. اما در پس این ظاهر فریبنده، خطرات پنهانی برای سلامتی، به ویژه برای زنان باردار و جنین آنها وجود دارد.

فتالات ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که در طیف وسیعی از محصولات آرایشی، از جمله لاک ناخن، عطرها، لوازم آرایشی ضد آب و حتی برخی از محصولات مراقبت از پوست یافت می شوند.

متاسفانه، تحقیقات نشان داده اند که فتالات ها می توانند با تقلید از هورمون های طبیعی بدن، تعادل هورمونی را مختل کنند. این اختلال می تواند پیامدهای جدی به ویژه برای زنان باردار و جنین آنها به همراه داشته باشد، از جمله:

 • اختلالات رشدی جنین
 • مشکلات سیستم تولید مثل
 • افزایش خطر ابتلا به آسم و آلرژی در کودکان

چگونه از چنگال فتالات ها رها شویم؟

خوشبختانه، راه هایی برای محافظت از خود در برابر خطرات فتالات ها وجود دارد. اولین قدم، آگاهی از وجود آنها در محصولات آرایشی است. به لیست مواد تشکیل دهنده ی محصولات با دقت نگاه کنید و به دنبال کلماتی مانند “DEHP” ، “DBP” و “DMP” باشید. اگر این کلمات را دیدید، بهتر است از آن محصول دوری کنید.

جایگزین های سالم:

خبر خوب این است که جایگزین های طبیعی و سالمی برای فتالات ها وجود دارد. به دنبال محصولاتی باشید که از مواد نرم کننده ی طبیعی مانند روغن نارگیل، روغن جوجوبا و کره شی استفاده می کنند.

#انتشار آگهی خرید و فروش مواد شیمیایی

فتالات ها: نرم کننده های سمی در کمین زیبایی شما

۳. سولفات ها: پاک کننده های خشن در لباس مبدل ملایمت!

در قفسه های فروشگاه ها، شامپوها و پاک کننده های صورت با وعده های پاکیزگی و طراوت خودنمایی می کنند. اما در اعماق برخی از این محصولات، ماده ای به نام سولفات پنهان شده که می تواند نقابی از خشکی و تحریک را بر چهره ی لطیف شما بکشد.

سولفات ها گروهی از مواد شوینده قوی هستند که به طور گسترده در شامپوها، پاک کننده های صورت و صابون ها یافت می شوند. وظیفه ی اصلی آنها زدودن چربی و آلودگی از پوست و مو است. اما متاسفانه، این پاک کننده های خشن می توانند عوارض جانبی ناخوشایندی نیز به همراه داشته باشند:

 • خشکی و پوسته پوسته شدن پوست: سولفات ها با از بین بردن چربی طبیعی پوست، می توانند منجر به خشکی، خارش و پوسته پوسته شدن آن شوند.
 • تحریک و التهاب: سولفات ها می توانند لایه محافظ پوست را ضعیف کرده و آن را در برابر عوامل مضر محیطی آسیب پذیرتر کنند. این امر می تواند منجر به قرمزی، التهاب و حتی آکنه شود.
 • آسیب به مو: سولفات ها می توانند روغن های طبیعی مو را از بین ببرند و باعث خشکی، شکنندگی و موخوره شوند.

چگونه از شر سولفات ها خلاص شویم؟

خوشبختانه، راه هایی برای محافظت از پوست و مو در برابر اثرات مخرب سولفات ها وجود دارد. اولین قدم، آگاهی از وجود آنها در محصولات آرایشی و بهداشتی است. به لیست مواد تشکیل دهنده ی محصولات با دقت نگاه کنید و به دنبال کلماتی مانند “سدیم لوریل سولفات” (SLS) یا “سدیم سولفوکوموکوکوات” (SLES) باشید. اگر این کلمات را دیدید، بهتر است از آن محصول دوری کنید.

جایگزین های ملایم:

خبر خوب این است که جایگزین های ملایم و ایمن برای سولفات ها وجود دارد. به دنبال شامپوها و پاک کننده های صورت بدون سولفات باشید که از مواد شوینده ی ملایم تری مانند سدیم لوریل سولفوکوکوات (SCS) یا سدیم لوریل گلوکوزید (SLG) استفاده می کنند.

۴. سیلیکون ها: پرکننده های منافذ در کمین پوست شما!

در دنیای لوازم آرایشی، سیلیکون ها با وعده های نرمی و لطافت، خود را به عنوان ناجی پوست معرفی می کنند. اما در اعماق این مواد مصنوعی، خطری پنهان برای سلامت پوست، به ویژه برای افراد مستعد جوش و آکنه، نهفته است.

سیلیکون ها گروهی از مواد مصنوعی هستند که به طور گسترده در کرم ها، لوسیون ها، پرایمرها و حتی برخی از محصولات مراقبت از پوست یافت می شوند. وظیفه ی اصلی آنها صاف کردن و پر کردن چین و چروک ها و ایجاد ظاهری صاف و مخملی بر روی پوست است.

اما متاسفانه، این پرکننده های منافذ می توانند عواقب ناخوشایندی نیز به همراه داشته باشند:

 • مسدود شدن منافذ: سیلیکون ها می توانند به راحتی در منافذ پوست نفوذ کرده و آنها را مسدود کنند. این امر می تواند منجر به تجمع چربی، جوش های سرسیاه و آکنه شود.
 • تحریک پوست: برخی از افراد ممکن است به سیلیکون ها حساسیت داشته باشند و در صورت استفاده از آنها دچار قرمزی، خارش و التهاب پوست شوند.
 • جذب نشدن: سیلیکون ها به طور کامل توسط پوست جذب نمی شوند و می توانند لایه ای چرب و سنگین روی آن ایجاد کنند. این امر می تواند باعث بسته شدن منافذ و عدم تنفس پوست شود.

چگونه از شر سیلیکون ها خلاص شویم؟

خوشبختانه، راه هایی برای محافظت از پوست در برابر اثرات مخرب سیلیکون ها وجود دارد. اولین قدم، آگاهی از وجود آنها در محصولات آرایشی و بهداشتی است. به لیست مواد تشکیل دهنده ی محصولات با دقت نگاه کنید و به دنبال کلماتی مانند “دیmetikون”، “سیکلوپنتاسیلکون” یا “آمودیmetikon” باشید. اگر این کلمات را دیدید، بهتر است از آن محصول دوری کنید.

جایگزین های طبیعی:

خبر خوب این است که جایگزین های طبیعی و سالمی برای سیلیکون ها وجود دارد. به دنبال محصولاتی باشید که از روغن های طبیعی مانند روغن آرگان، روغن jojoba، کره شی و آلوئه ورا برای صاف کردن و مرطوب کردن پوست استفاده می کنند.

۵. فرمالدئید: سمی بی رنگ که در کمین زیبایی شماست!

در قفسه های فروشگاه ها، محصولاتی با وعده های صاف شدن مو و ماندگاری لاک ناخن خودنمایی می کنند. اما در پس این ظاهر فریبنده، ماده ای شیمیایی به نام فرمالدئید پنهان شده که می تواند خطرات جدی برای سلامتی شما به همراه داشته باشد.

فرمالدئید یک ماده شیمیایی قوی است که به عنوان نگهدارنده در برخی از محصولات آرایشی، از جمله صاف کننده های مو، لاک ناخن، برخی از محصولات مراقبت از پوست و حتی عطرها یافت می شود. وظیفه ی اصلی آن حفظ طراوت و ماندگاری محصولات است.

اما متاسفانه، فرمالدئید می تواند عواقب خطرناکی برای سلامتی داشته باشد، از جمله:

 • تحریکات پوستی، تنفسی و چشمی: فرمالدئید می تواند باعث قرمزی، خارش، سوزش، عطسه، سرفه، اشک چشم و در موارد شدیدتر، حتی برونشیت (bronchitis) شود.
 • سرطان: آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) فرمالدئید را به عنوان یک ماده سرطان زا برای انسان طبقه بندی کرده است. مطالعات نشان داده اند که قرار گرفتن در معرض فرمالدئید می تواند خطر ابتلا به سرطان بینی، حفره های سینوسی و ریه را افزایش دهد.
 • آلرژی: برخی از افراد ممکن است به فرمالدئید حساسیت داشته باشند و در صورت تماس با آن دچار واکنش های آلرژیک مانند کهیر، تورم و مشکلات تنفسی شوند.

چگونه از شر فرمالدئید خلاص شویم؟

خوشبختانه، راه هایی برای محافظت از خود در برابر اثرات مخرب فرمالدئید وجود دارد. اولین قدم، آگاهی از وجود آن در محصولات آرایشی و بهداشتی است. به لیست مواد تشکیل دهنده ی محصولات با دقت نگاه کنید و به دنبال کلماتی مانند “فرمالدئید”، “متانال” یا “فرمالین” باشید. اگر این کلمات را دیدید، بهتر است از آن محصول دوری کنید.

جایگزین های ایمن:

خبر خوب این است که جایگزین های ایمن و سالمی برای فرمالدئید وجود دارد. به دنبال محصولاتی باشید که از مواد نگهدارنده ی طبیعی مانند روغن های ضروری، عصاره های گیاهی و ویتامین E استفاده می کنند.

فرمالدهید چیست؟ همه چیز درباره این ترکیب آلی

فرمالدئید: سمی بی رنگ که در کمین زیبایی شماست!

۶. آلومینیوم: دوست مشکوک ضد تعریق ها در کمین سلامتی شما!

در دنیای گرم و شلوغ امروز، ضد تعریق ها به عنوان ناجیانی برای مقابله با عرق و بوی ناخوشایند آن به نظر می رسند. اما در پس این کارایی ظاهری، ماده ای به نام آلومینیوم پنهان شده که می تواند سایه ای از نگرانی را بر سلامتی شما بیفکند.

آلومینیوم یک ماده معدنی رایج است که در بسیاری از ضد تعریق ها به عنوان ماده ی فعال برای مسدود کردن منافذ و غدد تعریق و جلوگیری از ایجاد عرق استفاده می شود.

اما متاسفانه، در سال های اخیر، مطالعاتی نگرانی هایی را در مورد اثرات مخرب آلومینیوم بر سلامتی مطرح کرده اند، از جمله:

 • بیماری آلزایمر: برخی تحقیقات نشان داده اند که ممکن است ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض آلومینیوم و افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر وجود داشته باشد. با این حال، به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است تا این ارتباط به طور کامل اثبات شود.
 • سرطان سینه: مطالعات دیگری نیز بر روی حیوانات انجام شده که نشان می دهد قرار گرفتن در معرض آلومینیوم ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. با این حال، شواهد قطعی در مورد انسان ها در این زمینه وجود ندارد.

راه حل:

خوشبختانه، راه هایی برای محافظت از خود در برابر اثرات بالقوه مضر آلومینیوم در ضد تعریق ها وجود دارد. اولین قدم، آگاهی از وجود آن در محصولات ضد تعریق است. به لیست مواد تشکیل دهنده ی محصول با دقت نگاه کنید و به دنبال کلماتی مانند “کلرید آلومینیوم” یا “هیدروکلرات آلومینیوم” باشید. اگر این کلمات را دیدید، بهتر است از آن محصول دوری کنید.

جایگزین های طبیعی:

خبر خوب این است که جایگزین های طبیعی و ایمن برای ضد تعریق های حاوی آلومینیوم وجود دارد. به دنبال ضد تعریق های طبیعی بدون آلومینیوم باشید که از مواد جایگزینی مانند جوش شیرین، سنگ گاما، روغن نارگیل یا نشاسته ذرت برای جذب رطوبت و کنترل بوی بد استفاده می کنند.

۷. عطرهای مصنوعی: مخلوطی از مواد شیمیایی ناشناخته در کمین سلامتی شما!

در دنیای آرایشی و بهداشتی، عطرها نقشی اساسی در ایجاد رایحه های دلنشین و جذاب برای محصولات ایفا می کنند. اما در پس این رایحه های فریبنده، مخلوطی از مواد شیمیایی ناشناخته پنهان شده که می تواند خطرات جدی برای سلامتی شما به همراه داشته باشد.

عطرهای مصنوعی ترکیبی از مواد شیمیایی مختلف هستند که به طور مصنوعی برای ایجاد رایحه های متنوع تولید می شوند. این مواد شیمیایی می توانند شامل موادی مانند فتالات، آلدئیدها، الکل ها و ترکیبات معطر مصنوعی باشند.

متاسفانه، برخی از این مواد شیمیایی می توانند عواقب ناخوشایندی برای سلامتی داشته باشند، از جمله:

 • تحریکات پوستی: عطرهای مصنوعی می توانند باعث قرمزی، خارش، سوزش و حتی اگزما در افراد حساس شوند.
 • آلرژی: برخی از افراد ممکن است به عطرهای مصنوعی آلرژی داشته باشند و در صورت تماس با آنها دچار واکنش های آلرژیک مانند عطسه، سرفه، آبریزش چشم و کهیر شوند.
 • مشکلات تنفسی: برخی از مواد شیمیایی موجود در عطرهای مصنوعی می توانند باعث تحریک مجاری تنفسی و تشدید علائم آسم و سایر بیماری های تنفسی شوند.

چگونه از شر عطرهای مصنوعی خلاص شویم؟

خوشبختانه، راه هایی برای محافظت از خود در برابر اثرات مخرب عطرهای مصنوعی وجود دارد. اولین قدم، آگاهی از وجود آنها در محصولات آرایشی و بهداشتی است. به لیست مواد تشکیل دهنده ی محصول با دقت نگاه کنید و به دنبال کلماتی مانند “عطر”، “عطر مصنوعی” یا “رایحه” باشید. اگر این کلمات را دیدید، بهتر است از آن محصول دوری کنید.

جایگزین های طبیعی:

خبر خوب این است که جایگزین های طبیعی و ایمن برای عطرهای مصنوعی وجود دارد. به دنبال محصولاتی باشید که از عصاره های طبیعی گیاهان، گل ها و میوه ها برای ایجاد رایحه های دلنشین استفاده می کنند.

۸. اکسی بنزون: ضد آفتبی با خطرات پنهان در کمین پوست شما!

در دنیای پرنور خورشید، کرم های ضد آفتاب به عنوان سپرهایی محافظ برای نجات پوست در برابر اشعه های مضر UV شناخته می شوند. اما در پس این ظاهر نجات دهنده، ماده ای شیمیایی به نام اکسی بنزون پنهان شده که می تواند خطرات جدی برای سلامتی شما به ویژه برای سیستم هورمونی و تولید مثل شما به همراه داشته باشد.

اکسی بنزون یک ماده شیمیایی رایج است که در بسیاری از کرم های ضد آفتاب و محصولات آرایشی به عنوان فیلتر UV برای جذب اشعه های مضر خورشید استفاده می شود.

با این حال، تحقیقات اخیر نگرانی هایی را در مورد اثرات مخرب اکسی بنزون بر سلامتی به وجود آورده است، از جمله:

 • اختلالات غدد درون ریز:برخی مطالعات نشان داده اند که اکسی بنزون ممکن است با تقلید از هورمون های طبیعی بدن، سیستم غدد درون ریز را مختل کند. این امر می تواند منجر به مشکلاتی در باروری، رشد و متابولیسم شود.
 • آسیب به DNA: مطالعات دیگری نیز بر روی حیوانات انجام شده که نشان می دهد اکسی بنزون ممکن است به DNA سلول ها آسیب برساند و خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.
  آلرژی پوستی: برخی از افراد ممکن است به اکسی بنزون حساسیت داشته باشند و در صورت تماس با آن دچار بثورات پوستی، قرمزی و خارش شوند.

راه حل:

خوشبختانه، راه هایی برای محافظت از خود در برابر اثرات مخرب اکسی بنزون وجود دارد. اولین قدم، آگاهی از وجود آن در محصولات آرایشی و بهداشتی است. به لیست مواد تشکیل دهنده ی محصول با دقت نگاه کنید و به دنبال کلماتی مانند “اکسی بنزون” یا “اکسى بنزون” باشید. اگر این کلمات را دیدید، بهتر است از آن محصول دوری کنید.

جایگزین های ایمن:

خبر خوب این است که جایگزین های ایمن و سالم برای کرم های ضد آفتاب حاوی اکسی بنزون وجود دارد. به دنبال کرم های ضد آفتاب معدنی با زینک اکسید یا تیتانیوم دی اکسید به عنوان مواد فعال باشید. این مواد معدنی به طور فیزیکی روی پوست شما می نشینند و اشعه های مضر UV را بدون جذب آنها، منعکس می کنند.

علاوه بر این، می توانید از کلاه و لباس های محافظ برای محافظت از پوست خود در برابر آفتاب استفاده کنید. به دنبال لباس هایی با پارچه های ضخیم و دارای SPF باشید که می توانند به طور موثری پوست شما را در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کنند.

۹. رنگ های مصنوعی: رنگین کمانی از نگرانی ها در دنیای آرایش!

در دنیای رنگارنگ لوازم آرایشی، رنگ های مصنوعی نقش اساسی در ایجاد طیف وسیعی از رنگ ها و جلوه های جذاب برای محصولات ایفا می کنند. اما در پس این پالت رنگارنگ، نگرانی هایی در مورد اثرات مخرب این رنگ ها بر سلامتی شما پنهان شده است.

رنگ های مصنوعی ترکیبات شیمیایی هستند که به طور مصنوعی برای ایجاد طیف وسیعی از رنگ ها در محصولات آرایشی تولید می شوند. این رنگ ها می توانند شامل موادی مانند FD&C، D&C و آلومینیوم لیک باشند.

متاسفانه، برخی از رنگ های مصنوعی می توانند عواقب ناخوشایندی برای سلامتی داشته باشند، از جمله:

 • تحریکات پوستی: رنگ های مصنوعی می توانند باعث قرمزی، خارش، سوزش و حتی اگزما در افراد حساس شوند.
 • آلرژی: برخی از افراد ممکن است به رنگ های مصنوعی آلرژی داشته باشند و در صورت تماس با آنها دچار واکنش های آلرژیک مانند عطسه، سرفه، آبریزش چشم و کهیر شوند.
 • خطرات سرطان: برخی از مطالعات نشان داده اند که برخی از رنگ های مصنوعی ممکن است با افزایش خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان، به ویژه سرطان مثانه، مرتبط باشند.

چگونه از شر رنگ های مصنوعی خلاص شویم؟

خوشبختانه، راه هایی برای محافظت از خود در برابر اثرات مخرب رنگ های مصنوعی وجود دارد. اولین قدم، آگاهی از وجود آنها در محصولات آرایشی و بهداشتی است. به لیست مواد تشکیل دهنده ی محصول با دقت نگاه کنید و به دنبال کلماتی مانند FD&C، D&C، آلومینیوم لیک، یا رنگ های با شماره (مانند FD&C Red No. 40) باشید. اگر این کلمات را دیدید، بهتر است از آن محصول دوری کنید.

جایگزین های طبیعی:

خبر خوب این است که جایگزین های طبیعی و ایمن برای رنگ های مصنوعی وجود دارد. به دنبال محصولاتی باشید که از رنگ های طبیعی مانند میوه ها، سبزیجات، خاک رس و عصاره های گیاهی برای ایجاد رنگ و لعاب دلنشین استفاده می کنند.

مواد بالقوه مضر دیگر: در کمین سلامت و زیبایی شما!

۱۰. مواد بالقوه مضر دیگر: در کمین سلامت و زیبایی شما!

علاوه بر موادی که قبلاً به آنها اشاره شد، مواد بالقوه مضر دیگری نیز در دنیای لوازم آرایشی وجود دارند که می توانند سلامت و زیبایی شما را تحت تاثیر قرار دهند.

در اینجا به برخی از این مواد اشاره می کنیم:

 • میکاپروپیلن گلیکول (Propylene Glycol):

این ماده به عنوان مرطوب کننده و حلال در بسیاری از محصولات آرایشی استفاده می شود. با این حال، می تواند باعث خشکی، تحریک و حتی آلرژی پوستی در برخی افراد شود.

 • سدیم لوریل سولفات (Sodium Lauryl Sulfate):

این ماده شوینده قوی به عنوان پاک کننده در بسیاری از محصولات مانند شامپو، صابون و لوازم آرایشی استفاده می شود. اگرچه در پاکسازی پوست موثر است، اما می تواند چربی طبیعی پوست را از بین ببرد و باعث خشکی، قرمزی و تحریک آن شود.

 • تیتان دی اکسید (Titanium Dioxide):

این ماده معدنی به عنوان فیلتر UV در بسیاری از کرم های ضد آفتاب یافت می شود.
در حالی که تیتان دی اکسید به طور کلی بی خطر تلقی می شود، برخی مطالعات نگرانی هایی را در مورد اثرات بالقوه استنشاق ذرات ریز آن بر سلامت ریه ها مطرح کرده اند.

راه حل:

برای محافظت از خود، همیشه قبل از استفاده از هر محصول آرایشی، لیست مواد تشکیل دهنده آن را به دقت بررسی کنید.
به دنبال محصولاتی باشید که از مواد طبیعی و ارگانیک ساخته شده اند و از مواد شیمیایی مضر و مصنوعی در آنها استفاده نشده باشد.
در صورت مشاهده هرگونه عوارض جانبی مانند قرمزی، خارش یا بثورات پوستی بعد از استفاده از محصولی خاص، مصرف آن را متوقف کرده و با یک متخصص پوست مشورت کنید.

تأثیرات بالقوه مواد مضر بر سلامتی

استفاده از لوازم آرایشی حاوی مواد مضر می تواند تاثیرات منفی مختلفی بر سلامتی ما داشته باشد، از جمله:

۱. پوست:

 • تحریکات پوستی مانند قرمزی، خارش، سوزش و بثورات
 • خشکی و پوسته پوسته شدن پوست
 • پیری زودرس و ایجاد چین و چروک
 • آکنه و جوش

۲. سیستم غدد درون ریز:

برهم خوردن تعادل هورمونی
اختلال در عملکرد غده تیروئید
افزایش خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان

۳. سلامت تولید مثل:

اختلال در باروری
نقص مادرزادی

۴. سرطان:

برخی از مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایشی مانند فرمالدئید و برخی از رنگ های مصنوعی، به عنوان مواد سرطان زا شناخته شده اند.

راهکارهایی برای کاهش مواجهه با مواد مضر

خوشبختانه، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش مواجهه با مواد مضر در لوازم آرایشی انجام دهید:

خواندن برچسب محصولات:

قبل از خرید هر محصول آرایشی، به دقت برچسب آن را مطالعه کنید.
به دنبال محصولاتی باشید که فاقد مواد مضر ذکر شده در بالا باشند.

انتخاب برندهای معتبر:

از برندهای معتبر و شناخته شده ای که به استفاده از مواد طبیعی و ارگانیک در محصولات خود معروف هستند، خرید کنید.

جستجوی کلمات کلیدی بر روی برچسب:

به دنبال کلماتی مانند “طبیعی”، “ارگانیک”، “بدون عطر” و “بدون پارابن” بر روی برچسب باشید.

استفاده از محصولات طبیعی و ارگانیک:

تا حد امکان از محصولات طبیعی و ارگانیک استفاده کنید. می توانید برخی از محصولات آرایشی را در خانه با مواد طبیعی تهیه کنید.

رعایت حد اعتدال در استفاده از لوازم آرایشی:

از لوازم آرایشی به طور اعتدال استفاده کنید و در صورت امکان، به پوست خود فرصت تنفس بدون آرایش بدهید.

منابع

شماره خبر: 4296
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (0 Votes)
در حال بارگیری ...
0 دیدگاه
18 بازدید

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است!

ارسال دیدگاه