پیش بینی عربستان از قیمت نفت تا سال ۲۰۲۳

آخرین بروزرسانی در: اسفند ۷ام, ۱۴۰۱

خواندن
پیش بینی عربستان از قیمت نفت

تحلیل‌گران بانک گلدمن ساسکس پس از بررسی بودجه عربستان سعودی گزارشی از پیش بینی عربستان از قیمت نفت ارائه داده‌اند که نشان می‌دهد برنامه بودجه این کشور برای سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۳ بر مبنای قیمت ۵۰ دلار برای هر بشکه نفت تنظیم شده است.

این پیش‌بینی برای قیمت نفت بسیار خوشبینانه‌تر از آنچه عوامل بازار نشان می‌دهند به نظر می‌رسد. با این وجود، حتی قیمت ۵۰ دلار برای کاهش کسری بودجه عربستان، کافی به نظر نمی‌رسد. رئیس رگولاتور مالی عربستان سعودی اظهار کرده است که با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا، دورنمای مالی امسال عربستان نامشخص است.

صندوق بین‌المللی پول در ماه ژوئیه اعلام کرد کاهش قیمت نفت و میزان تولید آن موجب شده است که مجموع درآمد صادرکنندگان نفت خاورمیانه و شمال آفریقا به شدت کاهش یابد و حدود ۲۷۰ میلیارد دلار نسبت به سال ۲۰۱۹ کم‌تر شود.

عربستان سعودی به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد منطقه خلیج فارس، مانند سایر کشورهای جهان تحت تأثیر همه‌گیری کرونا قرار گرفته است. این کشود در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ به میزان ۲۹ میلیارد دلار کسری مالی ثبت کرد. سه برابر کردن مالیات بر ارزش افزوده، به تعویق انداختن برخی از تصمیمات هزینه عمومی و لغو کمک‌های هزینه زندگی از جمله تدابیر عربستان برای بهبود وضعیت مالی دولت بوده‌اند.

طبق گزارش اویل پرایس، در صورتی که محاسبات تحلیلگران گلدمن ساسکس درست باشد، عربستان سعودی باور دارد که قیمت نفت به زودی بهبود پیدا خواهد کرد.

بانک گلدمن ساسکس انتظار دارد بهبود و افزایش قیمت‌ نفت با متوازن شدن وضعیت عرضه و تقاضا آغاز خواهد شد. با این وجود با توجه به محدودیت‌هایی که هفته گذشته در اروپا وضع شد، ممکن است این پیش بینی در نهایت به واقعیت نپیوندد.

در لحظات پایانی معاملات هفته گذشته، بهای نفت برنت کم‌تر از ۴۰ دلار در هر بشکه بسته شد و با توجه به افزایش تدریجی تولید نفت لیبی امکان دارد مدتی زمان نیاز باشد تا قیمت نفت بهبود یابد.

شماره خبر: 315
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز)
در حال بارگیری ...
0 دیدگاه
2975 بازدید

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است!

ارسال دیدگاه