مونو اتانول آمین | ویژگی‌ها، روش تولید و کاربرد همراه با راهنمای خرید

آخرین بروزرسانی در: تیر ۱۷ام, ۱۴۰۲

خواندن
مونو اتانول آمین

مونو اتانول آمین (Monoethanolamine) یک ترکیب شیمیایی آلی است که شامل یک آمین اولیه و یک الکل اولیه می‌شود. این ماده و مشتقات آن در طبیعت گسترده هستند و به وفور از آن‌ها در صنایع گوناگون استفاده می‌کنند.

از آن جایی که استخراج طبیعی این ماده دشوار است و در نهایت نیز ماده اندکی به دست می‌آید، برای استفاده در صنایع، اتانول آمین را در آزمایشگاه‌ها و کارخانه‌های صنعتی تولید می‌کنند. در ادامه بیشتر با این ماده آشنا می‌شویم.

مونو اتانول آمین چیست؟

اتانول آمین‌ها به مجموعه‌ای از آمینو الکل‌ها گفته می‌شود. این ماده مایعی بدون رنگ است و خاصیت چسبندگی دارد. بوی مونو اتانول آمین شباهت زیادی به بوی آمونیاک دارد؛ زیرا به شیوه صنعتی اتانول آمین از آمونیاک به دست می‌آید. اتانول آمین با فرمول شیمیایی خطی C2H7NO یا HOCH2CH2NH شناخته می‌شود.

ساختار مولکولی مونو اتانول آمین به شکل زیر است:

ساختار مونو اتانول آمین

• نام‌های دیگر مونو اتانول آمین:

ماده شیمیایی مونو اتانول آمین (Monoethanolamine) با نام‌های دیگری مانند آمینو اتانول (Aminoethanol)، اتانولامین (Ethanolamine)، بتا هیدروکسی اتیلامین (hydroxyethylamine)، کلامین (Colamine)، گلیسینول (Glycinol) و آمینو اتیل الکل (Aminoethyl alcohol) نیز شناخته می‌شود. از دیگر نام‌های این ماده می‌توان به اولامین (Olamine)، ‌آمینو اتان (Aminoethan) و اتیلولامین (Ethylolamine) اشاره کرد.

البته توصیه می‌شود از نام آمینو اتان برای این ماده استفاده کنید؛ زیرا رواج بیشتری در صنعت دارد؛ همین طور استفاده از نام اتانولامین به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

در صنایع گوناگون برای راحتی بیشتر، Monoethanolamine را با نام‌های اختصاری ETA (مخفف Ethanol Amine یا اتانول آمین) یا MEA (مخفف Mono Ethanol Amine یا مونو اتانول آمین) مشخص می‌کنند.

تولید صنعتی مونو اتانول آمین

با اینکه آمینو اتان در طبیعت نیز یافت می‌شود و به اشکال مختلف مانند لیپیدها وجود دارد؛ ولی مانند بسیاری از مواد شیمیایی دیگر برای استخراج این ماده به صرف زمان و هزینه زیادی نیاز است.

در صورت استخراج از طبیعت، مونو اتانول آمین خالص به دست نمی‌آید و ناخالصی‌هایی که با آن ترکیب می‌شود، برای تولیدات صنعتی مشکل آفرین خواهد بود.

به صورت صنعتی، آمینو اتان از تصفیه اتیلن اکسید با آمونیاک آبی به دست می‌آید. از واکنش این ماده نه تنها مونو اتانول آمین‌ تولید می‌شود؛ بلکه تری اتانول آمین و دی اتانول آمین نیز حاصل می‌شود. باید نسبت مواد به گونه‌ای تعیین شود که مقدار تولید اتانول آمین بیشتر از دو ماده دیگر باشد.

برای مشخص کردن نسبت مواد با کمک استوکیومتری نسبت واکنش دهنده‌ها را کنترل می‌کنند. فرمول شیمیایی واکنش آمونیاک آبی و اتیلن اکسید به شکل زیر است:

C2H4O + NH3 → H2NCH2CH2OH

واکنش های MEA:

مونو اتانول آمین قابلیت انحلال در آب را دارد و مولکول‌های آن به راحتی با مولکول‌های آب در هم آمیخته می‌شوند. آمینو اتان، ماده‌ای قابل اشتعال است و در دمای ۸۵ درجه سانتی گراد، ۱۸۵ درجه فارنهایت و ۳۵۸ کلوین در ظرف در بسته مشتعل می‌شود.

این ماده دمای خود اشتعالی نیز دارد. برای شعله ور شدن آمینو اتان در فضای باز، دما باید ۴۱۰ درجه سانتی گراد، ۷۷۰ درجه فارنهایت یا ۶۸۳ کلوین باشد.

با اینکه Monoethanolamine یک ماده خوراکی است و در صنایع دارویی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ ولی حد مشخصی از آن مجاز است و مصرف زیاد این ماده بیش از مقدار تعیین شده، کشنده و مرگبار خواهد بود.

#تأمین کننده مونو اتانول آمین هستید؟ آگهی خود را منتشر کنید

کاربرد مونو اتانول آمین

کاربرد مونو اتانول آمین

• یکی از صنایع نیازمند مونو اتانول آمین، صنعت تصفیه گاز است. آمینو اتان، توانایی جذب دی اکسید کربن‌های اضافی موجود در گاز را دارد.

• یکی دیگر از موارد استفاده از اتانول آمین، ‌تولید محصولات شوینده مانند شامپو،‌ مایع‌های دستشویی و ظرف شویی است.

• در صنایع شیمیایی، از آمینو اتان برای تولید امولسفایرها، آفت‌کش‌های شیمیایی، مواد ضد زنگ یا روان کننده نیز استفاده می‌شود.

کاربرد داروئی MEA

کاربردهای زیادی برای مونو اتانول آمین در صنایع دارویی وجود دارد؛ ولی یکی از مهم‌ترین کاربردهای این ماده شیمیایی، تولید اسکلروز کننده و کمک به رفع حساسیت هیستامین است.

هیستامین از گلبول های سفید خون آزاد می‌شود و در ترشح اسید معده یا انقباض و گشاد شدن رگ‌های خونی مؤثر است. برخی افراد به هیستامین‌ها حساسیت دارند که مشکلات متعددی مانند واریس یا فرسایش مری و معده را به همراه دارد. در این شرایط از آمینو اتان به عنوان یک اسکلروز کننده خفیف استفاده می‌شود.

کارخانجات تولید مونو اتانول آمین

برای به دست آوردن آمینو اتان در آزمایشگاه، باید آمونیاک آبی را تقطیر کرد. کارخانه‌ای می‌تواند برای تولید مونو اتانول آمین اقدام کند که فضای کافی برای تقطیر این ماده را داشته باشد. تمامی فرآیند باید در محیطی خشک و بدون آب یا بخار اتفاق بیفتد؛ زیرا اتانول آمین با آب واکنش می دهد. دمای محیط باید بین ۴۰ تا ۸۰ درجه سانتی گراد باشد و فشار بین ۲۰ تا ۴۰ اتمسفر تعیین شود.

موارد ایمنی MEA

آمینو اتان، ماده شیمیایی خطرناکی محسوب می‌شود که استنشاق بخار ناشی از واکنش‌های آن یا اشتعال ماده، تماس پوست با این ماده، یا ورود ماده به چشم، بینی و حلق می‌تواند صدماتی جبران ناپذیر برای افراد به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از این اتفاق باید همواره از تجهیزات ایمنی استفاده کنید.

بسته بندی مونو اتانول آمین

بسته بندی مونو اتانول آمین

برای بسته بندی مونو اتانول آمین باید از ظروفی درب بسته استفاده شود. به طور متداول، این ماده در بشکه‌های ۲۳۰ یا ۲۲۰ کیلوگرمی بسته بندی می‌شوند.

این ظروف باید به گونه‌ای باشند که هیچ گونه نشتی، ورود هوا یا خروج گاز اتفاق نیفتد. ظروف باید مقاوم باشند و در زمان حمل و نقل آسیب نبینند. در آخر برای نگهداری طولانی مدت این ماده در انبار باید مطمئن شوید که هیچ گونه ماده مشتعل شونده در محیط وجود نداشته باشد.

انبارهای خشک و خنک با تهویه کامل برای این ماده مناسب هستند.

خرید و فروش مونو اتانول آمینمونو اتانول آمین یکی از پرمصرف ترین مواد شیمیایی صنعتی است که مشتقات آن در طبیعت نیز دیده می‌شوند. این ماده در صنایع دارویی، کشاورزی، فلزات، شوینده‌های بهداشتی، تصفیه‌کننده‌ها و بسیاری موارد دیگر، کاربرد دارد. برای استفاده در صنایع، اتانول آمین را در کارخانه تولید می‌کنند.

به دلیل سمی بودن و با اهمیت بودن این ماده، شرکت‌های تولید کننده آمینو اتان باید شرایط خاصی را فراهم کنند و محصول را در بسته‌بندی‌های ویژه ارائه دهند؛ در نتیجه برای خرید مونو اتانول آمین باید به سراغ تولیدکننده‌های حرفه‌ای بروید و محصولی با کیفیت را تهیه کنید.

مهم‌ترین برند ایرانی در حال حاضر، مونو اتانول آمین شازند است که با تقاضای قابل توجهی روبرو بوده و بخش بزرگی از بازارهای صادراتی را نیز به خود اختصاص داده است.

منابع:

https://en.wikipedia.org

https://www.dow.com

https://sintez-oka.com

شماره خبر: 3439
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 امتیاز)
در حال بارگیری ...
0 دیدگاه
439 بازدید

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است!

ارسال دیدگاه