نمایشگاه اختصاصی و تخصصی ایران در کرکوک عراق

۱۴۰۰/۱۲/۱۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
عراقکرکوک
خواندن
نخستین نمایشگاه اختصاصی و تخصصی جمهوری اسلامی ایران در کرکوک عراق

سرکنسول ایران در سلیمانیه عراق هماهنگی‌ لازم جهت برگزاری نخستین نمایشگاه اختصاصی و تخصصی ایران در کرکوک عراق را به عهده گرفت. مجوز رسمی از طرف سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص برگزاری نخستین نمایشگاه اختصاصی و تخصصی ایران در کرکوک عراق صادر شد. این نمایشگاه با هدف افزایش مراودات اقتصادی با کشورهای همسایه بویژه عراق، با حمایت سرکنسولگری ایران در سلیمانیه عراق و اخذ تأییدیه‌های مورد نیاز اکران خواهد شد.

چرا استان کرکوک بعنوان مکان برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران انتخاب شده است؟

استان کرکوک به عنوان قلب اقتصاد عراق از ظرفیت‌های تجاری بسیار مطلوب و مناسبی برخوردار است. استان کرکوک عراق به لحاظ ترانزیتی شاهراه تجاری کالا از ایران به عراق محسوب می‌شود. قرار داشتن کرکوک در بین استان‌های شمالی و مرکزی عراق پل ارتباطی تجاری ایجاد کرده است. کرکوک از لحاظ اینکه با استان‌های صلاح‌الدین، نینوا، سلیمانیه، دیالی و اربیل همسایگی دارد نقطه عطفی برای تجارت ایران با عراق است.

ظرفیت اقتصادی استان کرکوک برای برگزاری نمایشگاه تخصصی و اختصاصی ایران بسیار مناسب است.  این رویداد تجاری- اقتصادی بین‌‎المللی در جنوب غرب آسیا فرصت بسیار خوبی برای شرکت‌ها و تولیدکنندگان توانمند ایرانی با کشورهای منطقه فراهم خواهد کرد. ایجاد بستری برای شبکه‌سازی تجاری با کشورهای اطراف، اقتصاد ایران در منطقه را بهبود می‌بخشد. ظرفیت‌های نوین تجاری به خصوص در زمینه فرآوری و تولید مواد شیمیایی تا عرضه آن از دستاوردهای مهم این نمایشگاه است.

استان کرکوک از ظرفیت ویژه برای افزایش حجم مبادلات تجاری در زمینه‌های مختلف با ایران برخوردار است. بطوریکه می‌توان سطح مبادلات اقلام تجاری ایران با عراق را تا سطح ۲۰ میلیارد دلار افزایش داد. اتاق بازرگانی ایران و کرکوک در زمینه مبادلات کالاهای تجاری بخصوص مواد شیمیایی، نفتی و پتروشیمی توافق نمودند. برای همین منظور مرزهای پرویزخان و خسروی به عنوان مرز ترانزیتی بین ایران و کرکوک عراق قرار گرفتند.

بازار گسترده استان کرکوک در کشور عراق پتانسیل خوبی برای برقراری شاهراه ترانزیتی ایران با دیگر کشورها است. همسایگی کشور عراق از شمال با ترکیه، از جنوب با کویت و عربستان، از غرب با کشورهای سوریه و اردن مزیت شبکه‌سازی تجاری مطلوبی در آسیای جنوب غربی ایجاد نموده است.

استان کرکوک بدلیل داشتن ۴۰ درصد از منابع نفتی کل کشور عراق مکان مناسبی برای اهداف تجاری با ایران است. برگزاری نشست‌های تخصصی با هدف تجاری ساختن صنایع و تولیدات اختصاصی- تخصصی ایران در منطقه و بین‌الملل نتیجه‌بخش می‌باشد. توانمندی‌های ایران در زمینه مواد اولیه شیمیایی بخصوص مواد مورد استفاده صنایع دارویی، بهداشتی، رنگسازی، لاستیک‌سازی، پلاستیک، کودهای کشاورزی و غیره به نمایش گذاشته می‌شوند.

با هر سال برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی صنایع مربوط به مواد شیمیایی از لحاظ پتانسیل تولید، عرضه و تقاضا چه بالقوه و بالفعل رونق می‌گیرند. اجرای برنامه منظم روادید گمرکی، هماهنگی لازم با اتاق بازرگانی و اقتصادی کرکوک عراق، زمینه تجارت ایران در منطقه است. که دسترسی ایران به بازارهای صادراتی را فراهم می‌نماید. بازار ۳ میلیون نفری استان کرکوک و دسترسی ترانزیتی آن بویژه به استان‌های دیالی، سلیمان، اربیل، نینوا، صلاح‌الدین و همجوار شبکه‌های تجاری فرامرزی را ایجاد می‌نمایند.

صنایع مختلف ایران در نمایشگاه کرکوک عراق

صنایع تخصصی شامل:

  1. صنایع چرمسازی
  2. صنایع بهداشتی، پزشکی و دارویی
  3. ساختمانی
  4. نساجی
  5. کود کشاورزی
  6. محصولات جانبی
  7. مواد اولیه شیمیایی
  8. مواد شیمیایی و معدنی
  9. لاستیک، پلاستیک و مواد شیمیایی
  10. نفت، گاز و پتروشیمی

فرصت‌های نمایشگاه اختصاصی و تخصصی ایران در استان کرکوک عراق

نمایشگاه صنایع اختصاصی و تخصصی ایران در کرکوک زمینه را برای برقراری روابط تجاری بین منطقه‌ای تا ایجاد شبکه‌های تجاری در خاورمیانه و جهان هموار می‌سازد. ایجاد روابط اقتصادی مشترک و بسترسازی مناسب برای ظهور شرکت‌های دانش‌بنیان عرصه را برای ظهور توانمندی‌های ایران در جهان بین‌المللی باز می‌کند. توسعه روابط اقتصادی بین‌المللی، بهبود مذاکرات تجاری، روند گسترش دانش و تخصص ایرانی و نیز مطرح شدن استارتاپ‌ها از دستاوردهای این نمایشگاه می‌باشد.

با برگزاری این نمایشگاه فرصت تجاری مناسبی برای استفاده از حداکثر پتانسیل بازار عراق با استفاده از شاهراه ترانزیتی کرکوک بدست می‌آید. کشورهای ترکیه، اردن، عمان، قطر، عربستان، سوریه و کویت بازار در دسترس برای ظهور توسعه صنایع ایرانی در منطقه می‌باشند. بخصوص بازار بزرگ مواد شیمیایی و نفتی کرکوک عقد قراردادهای مبتنی بر پروژه‌های بزرگ پتروشیمی، نفتی، مواد شیمیایی و مواد اولیه شیمیایی را فراهم می‌نمایند. مواد شیمیایی و تولیدات پتروشیمی کاربردهای بسیاری در صنایع دارویی، چرمسازی، ساختمانی، کشاورزی و صنایع غذایی دارا می‌باشد. بخصوص سولفات آمونیوم گرانوله در صنایع کودی، آفت‌کش‌ها، چرمسازی و دباغی، آبکاری، ریخته‌گری آهن و فولاد از کاربردهای بسزایی برخوردار است.

تاریخ و محل برگزاری نمایشگاه اختصاصی- تخصصی ایران در کرکوک

نخستین نمایشگاه اختصاصی و تخصصی جمهوری اسلامی ایران از تاریخ ۱۷ لغایت ۲۱ اسفند ماه سال ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. این نمایشگاه همه روزه در ایام برگزاری در محل مرکز نمایشگاهی شهر کرکوک عراق به روی شرکت‌کنندگان باز است. علاقمندان جهت کسب اطلاع می‌توانند به این لینک مراجعه نمایند. این نمایشگاه در سطح خارجی و بین‌المللی برگزار خواهد شد. ورودی نمایشگاه آزاد و رایگان خواهد بود.
#سایر نمایشگاه‌ها و رویدادها

Article Number: 1947
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 امتیاز)
در حال بارگیری ...
0 دیدگاه
1205 بازدید

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است!

ارسال دیدگاه